четвер, 19 березня 2015 р.

"Міс городня красуня". Інтегроване заняття з розвитку мовлення та ознайомлення з навколишнім середовищем для старших дошкільнят.

Мета. Продовжити вчити дітей розрізняти і називати городні культури. Закріплювати знання про їх лікарські властивості та використання під час приготування страв. Розкрити дітям зміст понять: "імунітет", "тактовність", "тепле серце". Вправляти у вмінні відгадувати загадки, складати описові розповіді, робити звуковий аналіз слів. Розвивати логічне мислення, вміння доводити власну думку, діалогічне мовлення. Виховувати любов до природи рідного краю та бажання бути толерантними людьми.
Матеріал: картки із зображеннями овочів; пластмасовий соняшник; кольорові овочі з картону, паперові іграшки: сорока, їжачок, равлик і котик.
Попередня робота. Слухання оповідань В.Сухомлинського "Квітка сонця", "Бабусин борщ".

Хід заняття
Вихователь. Одного разу я зустріла бабусю Олену з повним кошиком картоплі, і вона розповіла цікаву історію. Ось послухайте. (Вихователь бере в руки паперову іграшку в руку і починає розповідати). Був погожий осінній ранок. Сорока-білобока рознесла по всьому городу новину: "По обіді відбудеться конкурс "Міс Го­родня Красуня". Всім з'явитися без запізнення". А хто братиме у ньому участь — зараз дізнаємося.
У дітей на столах лежать картки із зображеннями овочів. Діти уважно їх розглядають, називають і роблять звуковий аналіз слів, викладаючи голосні та приголосні звуки.
Після цього вихователь кріпить картки на дошці. Це імпровізований подіум для учасниць конкурсу.
Вихователь. Як можна одним словом назвати наших учасниць? (Овочі). Ну ось, наші учасниці вже готові. Лишається запросити ведучого. А хто буде ведучим, нам підкаже загадка.
На городі в нас росте
Сонце ясне, золоте:
Жовте око, жовті вії,
Та чомусь воно не гріє. (Соняшник).
Вихователь. Мабуть, це Колобок — круглий, жовтий...
Діти доводять неправильність варіанта вихователя. (Це соняшник, тому що колобок не може рости, а соняшник росте і повертає голівку за сонечком).
Вихователь може вказати на те, що і Колобок, коли був ще тістом, теж деякий час підходив, ріс.
Діти. Хоч і соняшник, і Колобок не гріють, однак соняшник більше схожий на сонечко. У нього пелюстки, ніби промінці.
Після цього вихователь показує пластмасовий соняшник.
Вихователь. Пригадайте, діти, як у одному зі своїх оповідань Василь Сухомлинський назвав соняшник? До речі, воно так і називається. (Квітка сонця). Чому соняшник називають соняшником? (Діти відповідають за змістом оповідання "Квітка сонця"). Якщо соняшник схожий на сонечко, чи може й він бути таким теплим, як воно?
- А що ще може бути теплим? (Одяг, подушка, долонька, котик...).
 А чи може бути теплішим серце? (Вихователь пояснює значення словосполучення "тепле серце").
-   А зараз відрекомендуємо суддів конкурсу. (Вихователь викликає до себе по одній дитині, говорить на вушко назву тварини, дитина її озвучує і описує тваринку. Судді
   паперові іграшки). Отже, судитимуть наших учасниць їжачок, Равлик і Котик.
Найсмачніша страва
Вихователь по черзі показує овочі, а діти називають страви, які можна з них приготувати. Перерва в конкурсі — "Борщова".
Вихователь. Пригадайте, яке оповідання про борщ В. Сухомлинського ми читали? ("Бабусин борщ"). Який зварила бабуся борщ? (Солоний). Чому діти його з'їли? (Не хотіли засмутити бабусю). Діти, а ви знаєте, як називають людей, які не хочуть ставити інших у незручне становище? (Тактовними).
Овочева лікарня
Вихователь називає овочі, а діти розповідають про їх лікарські властивості. Вихователь розповідає, що сирі овочі зміцнюють імунітет, пояснює значення слова імунітет як здатність протистояти хворобам, захищатися від них.
Перерва в конкурсі — гра "Черв'ячоку капустині”.
Діти обирають господаря, який відходить вбік і повертається спиною до дітей. Вихователь пошепки називає того, хто буде черв'ячком, і його садовлять усередині кола. Діти ховають черв'ячка, затуляють руками та тулубом, ніби листочками капустини. Кличуть господаря й запитують у нього:
Хто це сів у середину, їсть велику капустину?
Господар намагається відгадати, хто з дітей "черв'ячок", заглядаючи усередину.
Овочева допомога
Вихователь. Уявіть собі, що ви — учасниці нашого конкурсу. До вас прийшов Пан Заєць і просить про допомогу: за ним женеться лисиця, щоб його з'їсти. (Діти пропонують варіанти допомоги. Метод емпатії).
Можливі відповіді дітей:
-               Я картопля, сховаю його між своїм листям.
-       Я цибуля, запропоную, щоб лисичка взяла мене у руки і заспівала пісеньку. Тільки співати вона не зможе — потечуть від мене сльози. А зайчик тим часом утече.
Вихователь. Ось і закінчується наш конкурс. Цікаво, що скажуть судді? Хто переможе?
Судді
Як нам тяжко вас судити,
Певний висновок робити!
Кожна з вас — красуня мила,
На городі уродила.
Допоможіть нам, малята!
Вихователь. Діти, як ви гадаєте, хто з овочів отримає титул "Міс Городня Красуня"? Поясніть свій вибір. Ваші думки різні, а всі овочі корисні і страви з них смачні. Що ж нам робити?
 Їжачок. А ви створіть красуню з усіх овочів!

Вихователь і діти на фланелеграфі викладають городню красуню з різних овочів і придумають їй назву: редькобурякогірчиця, капустоморбурячка, помігоробуля тощо. Доходять висновку, що вийде салат.

Немає коментарів:

Дописати коментар